Sched.com Conference Mobile Apps
Miami Device
has ended
Create Your Own Event
Miami Device
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Speakers
Sponsors
Attendees
Maps
Search
or browse by date + venue
1 hr Session
2 hr Workshop
Featured Speaker
Fun!
General Session
Keynote
Leadership Track
Panel Discussion
Target Audience
Academic Directors
Administrators
Classroom Teachers
District
District-level decis
District-level decision makers
Ed-treprenueurs
Fine Arts Teachers
Infrastructure
IT Directors & Staff (Systems Administration
Librarians
Network M
Network Management)
STEM-
STEM-STEA
STEM-STEAM & Maker Space Coordinato
STEM-STEAM & Maker Space Coordinators & Teach
STEM-STEAM & Maker Space Coordinators & Teachers
Technology Integ
Technology Integrators-Fa
Technology Integrators-Facilitators (EdTec
Technology Integrators-Facilitators (EdTech)
W
Whoev
Whoever likes Ga
Whoever likes Gadgets!!
Age/Grade Level
College and higher
Early Childhood (2 yrs - 4 yrs)
Early Elementary (K-2)
High School (9-12)
Late Elementary (3-5)
Middle School (6-8)
Popular
menu
Menu
Schedule
Speakers
Sponsors
Attendees
Maps
Search
Featured Speakers
Adam Bellow
Breakout EDU
Co-Founder
Derek Muller
Veritasium
Founder
George Couros
Couros Innovations LTD.
Learner, Speaker, Author
Angela Maiers
Choose2Matter
Founder and CEO
Vicki Davis
Westwood Schools/Cool Cat Teacher Blog
Teacher/IT Director
Leslie Fisher
Fisher Technologies Incorporated
Chief Geek
Wes Fryer
Providence Day School
Teacher
Carl Hooker
HookerTech LLC
Education Consultant
Lisa Johnson
Eanes ISD
Erin Klein
KLEINspiration.com
Teacher, Author, Presenter
Todd Nesloney
TEPSA
Director of Culture & Strategic Leadership
Kyle Pace
Grain Valley School District
Director of Technology
Nerissa Raschelle
Mary McDowell Friends School
Educational Technologist
Dean Shareski
Advanced Learning Partnerships
Senior Partnership Consultant
John Spencer
Spotlight
Teacher
Sarah Thomas
Pgcps
Teacher
Silvia Tolisano
AASSA Social Media Coordinator
Author & Consultant
Tony Vincent
Learning in Hand
Educator
Speakers
Debbie Ajagbe
Ransom Everglades Student
Ana Albir
Drawp for School
Entrepreneur
Jenny Ashby
Epsom PS
teacher
Tanya Avrith
Adobe
Education Evangelist
Michelle Baldwin
Anastasis Academy
Lead Teacher
Laura Bates
Media Resource Specialist
SB
Susan Bearden
Holy Trinity Episcopal Academy
Director of Information Technology
Richard Brummer
Ben Gamla Palm Beach Charter School
Technology Coordinator
Tracy Bulot
McKinney ISD
Media Resource Specialist
Melanie Burford
Jennifer Carey
Ransom Everglades
Director of Educational Technology
Nikolaos Chatzopoulos
Plato Academy
Director of Innovation & Educational Technology Co
Nicholas Clayton
Victor Elementary School District
Special Education Teacher/Tech Coach
Marie Coleman
Lorenzo Walker Campus
Learning and Innovation Specialist
Chris Colley
LEARN Quebec
Consultant
Janet Corder
J2 Training
Consultant
Nelson Dellis
Climb For Memory, Inc.
Speaker
Robert Dillion
School District of University City
Director of Innovative Learning
Sheryl Dwyer
Providence School
Science Educator
Danny Eguizabal
St. Stephen's Episcopal Day School
Director of Performing Arts
Christy Ferguson
MISD
Media Resource Specialist
Kelly Garner
Dripping Springs ISD
DSISD GT Specialist
Amanda Gavin
McKinney ISD
Coordinator of Instructional Technology
Anita Goodwin
South Adams Schools
Second Grade Teacher
Joan Gore
J2 Training
Technology Educational Consultant
Josie Goytisolo
NG
Nikki Gutierrez
Rebecca Hare
Clayton Public Schools
Art and Design Teacher
Jennifer Hencken
Trinity Preparatory School
Director of External Professional Development
Renee Hernandez
Allen Independent School District
Digital Learning Coordinator
Michael Jaber
Sheboygan Area School District
Coordinator of Instructional Technology
Felix Jacomino
St. Stephen's Episcopal Day School
Director of Technology
HJ
Hetlena Johnson
Adam Jones
Proctor Academy
EdTech Integration Director
Eric Karkau
Columbia Academy
Chief Technology Officer
Marcia Kish
DSD Professional Development
Blended Learning Expert
Yau-Jau Ku
Asociacion Escuelas Lincoln
Learning Coach
Beverly Ladd
Jamie Locklin, Director of Digital Learning
Hays CISD
Director of Digital Learning
Lucas Loughmiller
Central Library Services
Director of Library & Instructional Media Services
Michael Luetjen
Pine Crest School
Lower School Comp Sci Specialist
Charlie Mahoney
Scheck Hillel Community Day School
Design/STEM Teacher
Andrew Marcinek
Worcester Academy
Chief Information Officer
John Martin
Inter-Lakes School District
Director, Dept of Innovation & Technology
Michael Matera
Explore Like a Pirate
Teacher
ALEXANDRA MCCAFFREY
Growin'GEERS
Founder
AM
Angie McNally
McKinney ISD
Media Resource Specialist
Ann S. Michaelsen
Sandvika high school
Teacher - administrator
Bryan Miller
TopTechEDU/Wonder Workshop
CEO & Founder/Director of Strategic Outreach
Tammy Neil
Suwannee Middle School
Teacher
Eric Patnoudes
Otus
Sponsor
Humberto Perez
John B. Connally High School
Audio-Video Production Instructor / Talent Cultiva
Ginnie Pitler
Trinity School of Durham and Chapel Hill
Instructional Technology and Curriculum Advocate
Virginia Pitler
Goose Creek Primary
First Grade Math Interventionist
Wendy Powers
DSISD
second grade teacher
Reshan Richards
Jeremiah Rosenfels
Ransom Everglades
Teacher
Tana Ruder
Wichita Public Schools
Technology Integration Specialist
Kat Ruiz
St. Stephen's Episcopal School
Pre-K Teacher
Kristy Sailors
Blue Valley School District
Director - Educational Technology
Jorge Sayago-Gonzalez
St. Stephen's Episcopal Day School
Chaplain
Dr. Tony Sinanis
Jericho UFSD
Principal
Sandy Sprunger
South Adams Elementary
Teacher
JS
Justin Stanley
Lynda Swanner
MISD
Coordinator of Instructional Technology & Library Services
Richard Wells
Orewa College, NZ
Head of Technology
Wendy Wells
#DLC Consultant
Educational Strategist
Kit Wills
St. Stephens Episcopal Day School
Director of Development
Tracy Zordan
Macdonald HS, LBPSB
Science Teacher